– Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali polską gospodarkę, krytykując nasz niewydolny system emerytalny. W przeciwieństwie do polityków nie boi się powiedzieć prawdy, że przy obecnej strukturze demograficznej utrzymanie obecnego wieku przechodzenia na emeryturę jest niemożliwe w kolejnych latach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.
Rząd wielokrotnie zapowiadał, że nie podwyższy wieku emerytalnego dla kobiet, ale eksperci z MFW twierdzą, że trzeba to będzie kiedyś zrobić. Także w KPO jest zapis o „łagodnym wydłużaniu wieku emerytalnego”.
– MFW ocenia, że utrzymanie obecnego wieku emerytalnego skutkować będzie wypłatą coraz niższych świadczeń emerytalnych. Co z wynika z faktu, że wcześnie przechodzimy na emeryturę, bo Polska jest jednym z tych krajów w Europie, gdzie mamy najniższy wiek emerytalny. Możliwość przechodzenia na emeryturę w wieku 60. lat dla pań w Polsce jest w Europie wyjątkiem, bo w innych krajach ten wynosi 62-67 lat – powiedział Maciej Wojewódka.