Dla płatników składek przygotowano 4 rozwiązania, które mają im pomóc funkcjonować w czasie pandemii. Jest to odroczenie składek na FUS, odroczenie płatności składek i zwolnienie z opłaty prolongacyjnej, zawieszenie opłacania składek na FUS dla samozatrudnionych, zawieszenie opłacania składek na FUS dla płatników zgłaszających do 10 ubezpieczonych.
Odroczenie składek na FUS (ZUS)
Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy przedsiębiorca. Jest to znane w przepisach rozwiązanie, która pozwala odłożyć w czasie moment, w którym pracodawca będzie musiał uregulować swoje zaległości wobec ZUS. Zgodnie z informacją która została w dniu 23 marca 2020 roku opublikowana na stronie internetowej ZUS można tego dokonać z wykorzystaniem nowego wzoru, na którym pracodawcy mają możliwość dokonania jednej z 3 czynności (na okres 3 miesięcy), tj.:
- odroczenia terminu płatności składek,
- zawieszenia spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty,
- zawieszenia spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek.
Zaprezentowany przez ZUS uproszczony wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, co oznacza, że każdy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności a także wielkość przedsiębiorstwa będzie mógł skorzystać. Należy pamiętać, że odroczenie terminu płatności składek to tylko odłożenie w czasie obowiązku rozliczenia się z ZUS, składki należy zapłacić po trzech miesiącach. Wniosek jest jednostronicowy, a wypełniając go wystarczy podać podstawowej dane w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy również krótko uzasadnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową pracodawcy, czego konsekwencją jest brak możliwości opłacenia w terminie należności.
Uzasadnienie wniosku nie musi być bardzo szczegółowe. Wystarczy podać najważniejsze powody. Gotowy wniosek można:
- przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE),
- przesłać pocztą lub
- złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.
W sytuacji kiedy ZUS pozytywnie rozpatrzy złożony przez pracodawcę wniosek, na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą (w tych przypadkach kiedy przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego) wyśle do pracodawcy umowę, na mocy której pracodawca zobowiąże się do zapłacenia należności w odroczonym terminie. Otrzymaną umowę należy podpisać i zwrócić do ZUS. Pracodawca ze względu na aktualną sytuacje będzie mógł wysłać kopie (skan) umowy mailem, z jednoczesnym obowiązkiem jej przekazania w wersji oryginalnej do ZUS. […]