Ponad 95 tysięcy obecnych emerytów dostanie podwyżkę emerytury od 1 stycznia 2026 roku
Dziś 8 lipca 2025 roku przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów był między innymi projekt ustawy o ustalaniu wysokości emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustalonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz rent rodzinnych po ubezpieczonych, którym ustalono emerytury w czerwcu w latach 2009–2019 (UD160).
Na mocy tych przepisów, które mają wejść w życie od dnia 1 stycznia 2026 roku, ponad 95 tysięcy emerytów powinno uzyskać podwyższone świadczenia emerytalne, a także wyrównanie za okres II połowy2025 roku.
Przyczyną dla jakiej powstał przedmiotowy projekt jest chęć rządu do definitywnego rozwiązania tzw. problemu emerytur czerwcowych, który przez poprzednie rządy został rozwiązany jedynie punktowo.
Tym razem chodzi o to, żeby zrównać sytuację świadczeniobiorców, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009-2019, ze świadczeniobiorcami, którym przyznano świadczenie w kolejnych latach.
dr Marcin Wojewódka
Omawiane rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, z tym zastrzeżeniem, że oznacza ono zwiększenie wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych już w 2026 roku o kwotę ponad 427 mln zł, a w każdym z kolejnych lat o kwotę rzędu 265-288 mln zł.
To znaczący wydatek, który będzie musiał zostać sfinansowany ze środków Budżetu Państwa. Nie zmienia to jednak faktu, że projekt jest zasadnym sposobem realizacji zasady równości wobec prawa, gdyż w stanie prawnym do 2019 roku osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu danego roku po prostu miały gorsze warunki ustalenia świadczenia i to nie ze swojej winy.