informacja emerytalna 10 | 2025
z dnia 14 maja 2025
Poglądy emerytalne wybranych kandydatów
w wyborach prezydenckich 2025
W wyborach prezydenckich 2025 roku startuje 13 osób, z czego dwie kandydatki oraz jedenastu kandydatów. W związku z faktem, że kwestie dotyczące emerytur są istotne dla Polaków eksperci Instytutu Emerytalnego zapoznali się z programami wyborczymi oraz poglądami kandydatów w tym obszarze. Niestety nie we wszystkich przypadkach udało nam się poznać poglądy wszystkich, a nawet części kandydatów, jednakże na podstawie tego co upubliczniają możliwe jest wyrobienie sobie zdania na temat ich poglądów.
Kwestia powszechnego wieku emerytalnego w Polsce
Dobrą informacją jest, że aż 11 spośród 13 startujących w wyborach prezydenckich 2025 roku kandydatów przynajmniej nie postuluje obniżenia powszechnego wieku emerytalnego. Wyjątkiem są lewicowi kandydaci (Magdalena Biejat oraz Adrian Zandberg), którzy przy okazji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w naszym kraju, napominają wręcz o obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn również do poziomu lat 60.
Duża część kandydatów nie wypowiada się prawie w ogóle sama siebie w zakresie powszechnego wieku emerytalnego (Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen) lub zapytana potwierdza, że nie ma zamiaru proponować czy wprowadzać jakichś zmian w obecnym stanie prawnym. Natomiast kandydat Karol Nawrocki najgłośniej sprzeciwia się ewentualnemu podnoszeniu wieku emerytalnego, zapowiadając, że nie podpisze żadnej ustawy przewidującej takie zmiany.
Zmiany w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce
Żaden z kandydatów nie przedstawia jakichkolwiek propozycji kompleksowych reform systemu emerytalnego. Jedynie Sławomir Mentzen postuluje zwolnienie emerytur z podatku dochodowego nie zauważając chyba, że przy obecnym poziomie tych świadczeń oraz wysokości kwoty wolnej, w sumie takie rozwiązanie już funkcjonuje.
On oraz kandydat Marek Woch wspominają o postulacie dobrowolnego ZUS, uciekając jednakże od wskazania konsekwencji takiego rozwiązania.
Z drugiej strony kandydat Karol Nawrocki proponuje minimalną kwotową waloryzację emerytur na poziomie co najmniej 150 zł.
Kandydaci nie podejmują także kwestii ograniczania wydatków socjalnych, z wyjątkiem postulatów ograniczenia świadczeń 800+ czy innych form wsparcia dla Ukraińców mieszkających w Polsce, co szczególnie wybrzmiewa w deklaracjach kandydatów prawicowych np. Grzegorza Brauna.
Komentarz
Niestety po raz kolejny politycy w Polsce uciekają od rzeczywistego wyzwania przyszłych pokoleń jakim jest zapewnienie adekwatnych świadczeń emerytalnych. W miejsce powiedzenia Polakom, że powinni dodatkowo oszczędzać na emeryturę kandydaci z lewa czy prawa snują nierealne wizje typu dobrowolny ZUS czy obniżenie wieku emerytalnego, a kandydaci centrowi milczą bojąc się utraty głosów. Dlatego nie sposób nie zgodzić się z diagnozą z ostatniego Raportu FOR zatytułowanego „Liberalny kandydat na prezydenta? Nie w tych wyborach”, gdzie stwierdzono, że „W odniesieniu do systemu emerytalnego i polityki społecznej podejście kandydatów również pozostawia wiele do życzenia…. Brakuje kompleksowych planów naprawy systemu emerytalnego.”
– dr Marcin Wojewódka